fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

PE zdecydował ws. Konwencji antyprzemocowej. Kohut: Zdobywamy dodatkowy bezpiecznik

- Ratyfikacja Konwencji oznacza, że Polki są bezpieczne. Będą chronione zarówno przed sprawcami przemocy, jak i politykami, którzy próbowaliby odebrać im prawo do poszanowania nietykalności osobistej – tak europoseł Łukasz Kohut komentuje w naTemat głosowanie PE. Parlament Europejski opowiedział się za ratyfikacją Konwencji na poziomie całej Unii.

10 maja Parlament Europejski wyraził zgodę na przystąpienie UE do Konwencji Stambulskiej. Za wyrażaniem zgody na przystąpienie do Konwencji zagłosowało ponad 470 europosłów. Posłowie PiS byli albo przeciwko, albo wstrzymali się. Cała demokratyczna opozycja głosowała za.

Konwencja antyprzemocowa to najefektywniejsze narzędzie do zwalczania i zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Nakłada ona konkretne zobowiązania na strony w tym obszarze. Unia podpisała Konwencję Stambulską w 2017 roku, jednak jej ratyfikacja była blokowana w Radzie. Dziś dzięki wysiłkom prezydencji szwedzkiej ten proces jest finalizowany. Europoseł Łukasz Kohut był odpowiedzialny, z ramienia PE za przeprowadzenie tego projektu oraz napisał raport na ten temat, który został przyjęty w tym roku.

- Ratyfikacja Konwencji na poziomie UE to dodatkowy bezpiecznik, który chroni Konwencję, jej przepisy, a więc i ofiary przemocy, przed zakusami takich polityków jak Kaczyński czy Orbán. Po ratyfikacji Konwencji na poziomie UE, jej wypowiedzenie przez jakieś państwo będzie związane z ryzykiem wyjścia z Unii – podsumowuje Kohut.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem