Niepodległość to nasza duma, pamięć i zobowiązanie!
11 listopada 2024 roku, mija 106 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Spełniło się wówczas marzenie Polaków – po 123 latach niewoli Polska stała się wolnym krajem. To dzień, który przypomina nam, jak ważne są wartości takie jak wolność, solidarność, jedność narodowa i gotowość do poświęceń. Dla naszych przodków niepodległość była owocem trudnych walk i nieustającej nadziei na lepszą przyszłość dla przyszłych pokoleń.
Ludzie lewicy czynnie walczyli o niepodległość Polski i wielu z nich zapłaciło za to życiem lub więzieniem. Marcin Kasprzak, Ludwik Waryński, Stefan Okrzeja – to najbardziej znane nazwiska, lecz podobnych bohaterów były setki. Ich odwaga, poświęcenie oraz wiara w lepszą Polskę przypominają nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze. To dobro, które musimy pielęgnować i bronić.
Pierwsze rządy niepodległej Polski to również lewica – Ignacy Daszyński w nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powołał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Na czele pierwszego rządu po 11 listopada 1918 roku stanął socjalista Jędrzej Moraczewski, a jego skład i program w dużej mierze pokrywały się z ideami rządu Ignacego Daszyńskiego, który pierwotnie miał stanąć na czele gabinetu. Rząd Moraczewskiego wprowadził szereg reform społecznych, które zostały ogłoszone w Manifeście Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie 7 listopada 1918 roku. Wiele z tych postulatów wciąż pozostaje aktualnych: świeckie nauczanie w szkołach, równouprawnienie wszystkich obywateli bez względu na pochodzenie, wyznanie i narodowość, prawo o ochronie pracy, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, choroby i na starość, 8-godzinny dzień pracy, wolność sumienia, słowa, zgromadzeń i związków zawodowych.
Radom był pierwszym miastem w Królestwie Polskim, które 2 listopada 1918 roku proklamowało Republikę Radomską. Nastąpiło to po rozbrojeniu Austriaków przez odważnych mieszkańców. Miastem zarządzał „Komitet Pięciu”, złożony z mieszkańców Radomia nastawionych niepodległościowo, reprezentujących jednak różne orientacje ideowe i polityczne. Byli to: lekarz Stanisław Kelles-Krauz – socjalista, w latach 1930–1938 senator RP; adwokat Jan Wigura – działacz Ligi Narodowej i Narodowego Związku Robotniczego (to w jego mieszkaniu przy obecnej ul. J. Piłsudskiego ukonstytuował się „Komitet Pięciu”); adwokat Roman Szczawiński – działacz PPS, w latach 1934–1938 prezydent Radomia; Aleksy Rżewski – mianowany 8 listopada komisarzem Radomia, a w latach 1919–1923 prezydent Łodzi; oraz Wacław Dębowski – wiceprezydent Radomia w latach 1916–1918.
„Komitet Pięciu” utworzył własne wojsko i milicję, które dzielnie sprawdziły się w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej, a także agendę zajmującą się aprowizacją. W celu pomocy ubogim zorganizowano roboty publiczne.
11 listopada to dla wielu Polaków jeden z najważniejszych dni w roku.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości specjalne życzenia do wszystkich Radomianek i Radomian skierował Przewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu, Waldemar Kaczmarski, życząc wszystkim mieszkańcom wielu radości i wzruszeń. Wspólnie oddajmy hołd wszystkim imiennym i bezimiennym bohaterom – to dzięki ich walce, determinacji i odwadze możemy dziś żyć w wolnym i niepodległym kraju.
11 listopada przypomina nam, jak cenne są wartości, które tworzą tożsamość narodową – miłość do Ojczyzny, szacunek dla przeszłości, ale także troska o przyszłość i równość wszystkich obywateli.
Nowa Lewica w Radomiu
Opr. Jolanta Luty,AL]
Radom, dnia 10 listopada 2024r.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości w Radomiu z udziałem m.in.przedstawicieli Nowej Lewicy w Radomiu.
11 listopada mieszkańcy Radomia z dumą świętowali 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, podczas której wspólnie modlono się za Ojczyznę, jej pomyślność oraz za pokój. Po mszy obchody przeniosły się w uroczystym przemarszu na radomski Rynek, gdzie przy Pomniku Czynu Legionów odbyła się część oficjalna, gromadząc licznie zgromadzonych mieszkańców, samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji społecznych oraz służb mundurowych.
W tym roku podczas obchodów Wicewojewoda Mazowiecki, Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu, Patryk Fajdek, nawiązał do historycznej Republiki Radomskiej z 1918 roku, przypominając o niezwykłej roli, jaką odegrało miasto w walce o niepodległość. „W 1918 roku, jeszcze przed 11 listopada, Radom stał się symbolem niepodległościowych dążeń Polaków. To tutaj, 2 listopada, powstała Republika Radomska – pierwsze w Królestwie Polskim autonomiczne struktury władzy, które przywróciły polskie barwy na radomskie ulice. Władzę przejął wówczas Komitet Pięciu, a na czele stanął dr Stanisław Kelles-Krauz. Mieszkańcy Radomia, niezłomni w dążeniu do wolności, potrafili zorganizować i przejąć władzę, wyzwalając miasto spod okupacji austriackiej. Choć Republika Radomska przetrwała zaledwie tydzień, jej znaczenie dla historii Radomia i Polski jest nieocenione. Pokazuje, jak głęboko w sercach radomian zakorzenione są wartości wolności, solidarności i walki o sprawiedliwość" – mówił Patryk Fajdek. Jego słowa podkreśliły, że historia walki o niepodległość jest nie tylko częścią przeszłości, ale żywą inspiracją do działania na rzecz wspólnego dobra.
Po przemówieniach nadszedł moment składania wieńców. W imieniu Nowej Lewicy pod Pomnikiem Czynu Legionów kwiaty złożyli: Bogdan Barszczyński, Patryk Fajdek, Elżbieta Jagiełło, Anna Kalbarczyk-Molenda, Erwin Kaczor, Leszek Majewski, Edyta Malec-Cwiek, Jolanta Sokołowska, Piotr Strzelec, Karol Wicik, Dorota Marzena Wiśniewska oraz Aneta Zacharska wyrażając hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolną Polskę oraz tym, którzy niezmordowanie walczyli o jej niezależność.
Radomski Rynek, wypełniony uczestnikami obchodów, przypominał, że pamięć o bohaterach niepodległościowych nadal jednoczy pokolenia Polaków. Wielu mieszkańców miasta, przybyłych wraz z rodzinami, uczestniczyło w wydarzeniu z poczuciem wspólnoty i dumy z przodków, którzy przez pokolenia dążyli do odzyskania wolności.
Uroczystości Święta Niepodległości były też okazją do przypomnienia o współczesnych wartościach, które towarzyszą działalności Nowej Lewicy: sprawiedliwości społecznej, solidarności i trosce o każdego obywatela. Nowa Lewica pragnie kontynuować tradycje swoich przodków, dla których wolność była wartością nadrzędną, i dążyć do budowania Polski sprawiedliwej i otwartej na potrzeby wszystkich mieszkańców.
Relacja fotograficzna z radomskich uroczystości Święta Ńepodległości 11 Listopada:
[Opr.PS,AL,EB]
Radom, dnia 11 listopada 2024r.