Po powołaniu rządu „Koalicji 15 Października” większość funkcji w Radzie Ministrów powierzono posłom z ugrupowań tworzących te koalicję. Województwo kujawsko-pomorskie zyskało przy tej okazji bardzo silną reprezentację w rządzie Donalda Tuska.
Funkcje ministerialne objęli posłowie z Bydgoszczy – Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji (Lewica), Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych (KO) i Paweł Olszewski – zastępca ministra cyfryzacji (KO) oraz z Torunia Joanna Scheuring-Wielgus – zastępca ministra kultury i dziedzictwa narodowego (Lewica) i senator z Włocławka Krzysztof Kukucki – zastępca ministra rozwoju i technologii (Lewica, Pakt Senacki).
Pierwszy raz po powołaniu rzadu – poseł Krzysztof Gawkowski zorganizował w Bydgoszczy konferencję prasową, różniącą się od dotychczasowych w formule poselsko–partyjnej, z otoczeniem działaczy Nowej Lewicy.
Tym razem konferencję zorganizowano w sali Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej. Posłowi – wicepremierowi towarzyszył jego ministerialny zastępca, a poseł KO z Bydgoszczy – Paweł Olszewski. Obaj teraz pracować nad wdrożeniem najnowszych technologii cyfryzacyjnych do różnych sfer życia spoleczno-gospodarczego.
Dziennikarze – uczestnicy wcześniejszych konferencji prasowych posła K. Gawkowskiego kojarzą je najczęściej z miejscem przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego, a poseł zwykle kończył je zaniesieniem do gabinetu Mikołaja Bogdanowicza wojewody kujawsko-pomorskiego swojej poselskiej petycji, apelu czy interwencji.
W poniedziałek, 8 stycznia w gabinecie wojewody zasiadał już nowo powołany reprezentant rządu Donalda Tuska – wojewoda Michał Sztybel (wcześniej zastępca prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego – obaj z KO). Poseł Krzysztof Gawkowski w roli wicepremiera rzadu Donalda Tuska zagościł więc tym razem nie w roli petenta z partii opozycyjnej, ale przedstawiciela rządzącej „K15X”. Historyczna zmiana miejsc, historyczna retoryka i wachlarz poruszanych zagadnień.
Zanim do nich przejdziemy, była jeszcze jedna sprawa natury bardziej formalnej, która rozgrzała komentarze dziennikarzy regionalnych mediów. Otóż, mianowanemu na wojewodę Michałowi Sztyblowi nie towarzyszą jeszcze wicewojewodowie, choć polityczno-rządowe rozmowy trwają już od jakiegoś czasu. W kwestii partyjnych podziałów stanowisk dwóch wicewojewodów – ustalono, że przypadną one Lewicy i Trzeciej Drodze.
Nowa Lewica na posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej, zorganizowanej we Włocławku 24 listopada 2023 r. w uchwale RW 5/2023 – rekomendowała na stanowisko w gronie wojewodów kujawsko-pomorskich swego lidera, współprzewodniczącego RW i szefa Wojewódzkiego Sztabu Wyborczego – PIOTRA HEMMERLINGA (na fot. poniżej). Wizyta wicepremiera u wojewody M. Sztybla mogła służyć dopełnieniu formalności.
Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele rzadu informowali głównie o zamiarach ministerstwa cyfryzacji. Paweł Olszewski będzie kierował departamentem cyberbezpieczeństwa. Wiecej troski resort poświeci bezpiuecvzeństwo cyfrowemu samorządów, pracować będzie nad prohjejtem ustawy o prawie komunikacyjnym. Kontynuowany będzie program zainichowany przez PiS o wyposażeniu uczniów w laptopy. Program nie będzie jednak jednorazowa akcja przedwyborczą , ale działaniem systemowym, wyposażania w laptopy 4-klasistów. Poinformowaniu o porzuceniu prac nad „lex pilot”, bo każdy sam sobie zdecyduje o wyborze kanału tv, który chce oglądać. Ważne działania podejmowane będą przeciw wykluczeniu cyfrowegmu załych grup społecznych. Posłuzy temu rozwujane i nadzorowane przez P. Olszewskiego Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych.
Obaj posłowie deklarowali, że nadszedł czas równomiernego rozwoju regionu kujawsko-pomorskiego, bez preferowania niektórych miast, powiatów czy gmin. W rozmowie z wojewodą zastanawiano się już, jak rozwiązać pilne potrzeby powiatów Grudziądza, Torunia, Tucholi czy Żnina, zgłaszane podczas kampanii wyborczej i stanowiące zobowiązania beneficjentów wyborów.
Poinformowano również o powołaniu parlamentarnego zespołu ds. ziemi bydgoskiej, do którego przystąpili wszyscy zdobywcy mandatów poselskich od mieszkańców tej ziemi. Jest to powrót do dobrych dawnych tradycji parlamentarnych – wspólnego działania ponad podziałami na rzecz żywotnych interesów wyborców.
Spotkanie z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim służyło także wskazaniu najpilniejszych potrzeb miasta, które oczekują na zaspokojenie (droga do Torunia, kolej do Bygoszczy, ochrona zdrowia, komunikacja w mieście, połączenia podmiejskie) a które poprzez ograniczanie środków samorządów przez rządy PiS nie mogły być realizowane.
W godzinach popołudniowych, podczas spotkania w siedzibie biura poselskiego K. Gawkowskiego była jeszcze jedna okazja do przekazania do premierowskiego notatnika zadań ważnych dla Bydgoszczy – wielkiej fordońskiej inwestycji, związanej z trwałym osadzeniem miasta nad Wisłą, czyli budowy przystani nad Wisłą. Wybrzmiało to już wcześniej, podczas zorganizowanej w Starym Fordonie konferencji w ramach kampanijnego objazdu kraju „Lewica w trasie”. Wówczas to całość projektu przedstawił lider Nowej Lewicy w Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, a zarazem zastępca prezydenta Bydgoszczy i jego pełnomocnik ds. rewitalizacji Starego Fordonu.
Z minionej kampanii przed październikowymi wyborami – tamta sprawa wybiła się dziś na ważne miejsce. Rozmawiano o niej w gronie – poseł, wicepremier Krzysztof Gawkowski, współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy i in spe wicewojewoda Piotr Hemmerling oraz właśnie Mirosław Kozłowicz.
Skuteczność, sprawczość, zrealizowane obietnice – to słowa, które powtarzać się będą zapewne w licznych rozliczeniach działania nowych władz w kraju i regionie. Oby jak najwięcej było ocen pozytywnych.
Opr. nim, 9 stycznia 2024 r.